Liberecký kraj pomáhá v decentralizaci na Ukrajině

30. 07. 2014

Zástupce kraje v Bruselu se setkal s místopředsedou ukrajinské vlády

Na pozvání ukrajinské vlády se ve dnech 3.-4. července 2014 uskutečnila mise Výboru regionů EU do Kyjeva. Šestičlenné mise se zúčastnil i zástupce Libereckého kraje v Bruselu a místostarosta Rádla Dr. Pavel Branda.

Hlavní poslání návštěvy bylo nabídnout pomoc s procesem decentralizace a demokratizace na Ukrajině. Delegace vedená předsedou Výboru se v rámci nabitého programu sešla s poslanci parlamentu (např. místopředsedou parlamentní komise pro regionální politiku a místní samosprávy), zástupci svazů obcí, měst, regionů a rovněž se zástupci ministerstev. Proběhlo i setkání se známým bývalým disidentem a vůdcem krymských Tatarů panem Dzhemylyovem.

Hlavním hostitelem byl pak místopředseda ukrajinské vlády a ministr pro regionální rozvoj p. Volodymyr Hroysman, který se svým týmem již připravil základní koncept decentralizace moci a který se již začal projednávat v parlamentu. Součástí programu byl rovněž kulatý stůl za učasti všech zainteresovaných stran, v rámci kterého vystoupil i Pavel Branda. "Ve svém vystoupení jsem ocenil odhodlání pana ministra rychle jednat a důležité reformy zrealizovat co nejdříve. Na druhou stranu je zapotřebí nově nastavovaný systém správy a samosprávy prodiskutovat především se zástupci regionů (oblastí a rajonů), měst i malých obcí," uvedl ke své účasti Branda. Výbor regionů nabídl své zkušenosti a ochotu pomoci. "Kromě studií je ale zapotřebí konkrétních zkušeností a tak jsem nabídl konkrétní spolupráci s našim krajem". Dr. Branda, který hovoří ukrajinsky, se tak ještě osobně sešel s předsedou oblastní rady Ivano-Frankivské oblasti p. Vasylem Skrypnychukem a domluvil navázání spolupráce s Libereckým krajem.